Klasyka rosyjskiej literatury, czyli “Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego

Słusznym byłoby zwrócenie uwagi na kunszt pisarski dziewiętnastowiecznego twórcy, jakim był Fiodor Dostojewski. Nie ulega wątpliwości, że wpłynął on w bardzo dużym stopniu na stan literatury rosyjskiej i światowej. Największą sławę jednak przyniosła mu powieść psychologiczna “Zbrodnia i kara”. Pomysł na jej fabułę kształtował się w głowie twórcy już wiele lat przed jej napisaniem. Aktualnie pomimo swojej wiekowości, zachwyca czytelników uniwersalnością przekazu, niebanalnymi rozwiązaniami fabularnymi oraz interesującymi koncepcjami filozoficznymi.

Po trupach do celu

Fabuła powieści rozgrywa się w dziewiętnastowiecznym Sankt Petersburgu. Jest upalne lato, a blask słoneczny ujawnia największe zakamarki nędzy i biedy tego pozornie pięknego i bogatego miasta. Żyjący w biedzie Rodion Raskolnikow, kierując się wyższym celem, postanawia zabić starą lichwiarkę. Jego czyn tworzy iluzję na nowe, lepsze życie bez oszustw pieniężnych na niczego nieświadomych młodych ludziach, zaś sam Raskolnikow rozpoczyna trudną walkę z demonami swojej psychiki i niedomkniętymi sprawami z przeszłości.

Za co pokochano “Zbrodnię i karę”?

Fenomen “Zbrodni i kary” odnosi się przede wszystkim do wszechobecnego w niej uniwersalizmu. Czytelnicy szczególną uwagę zwracają na wartości, które mogą śmiało przenieść na ramy swojego własnego życia. Dlatego też powieść Dostojewskiego tak zgrabnie wpasowuje się w wymagania współczesnego odbiorcy. Jej wyjątkowe przesłanie i wielowymiarowość można traktować nie tylko jako cenną lekcję życiową, ale również solidną dawkę merytorycznej wiedzy.

Mistrz pióra i filozofii Fiodor Dostojewski zwrócił uwagę społeczeństwa na istotny problem psychologicznego aspektu ludzkiej psychiki. Rozpracował na czynniki pierwsze zjawiska i sytuacje, które mogą być potencjalnym zdarzeniem w życiu każdej osoby. Dzięki temu wyjaśnił przede wszystkim, na czym polega tak spójna i nieunikniona reakcja, jaką jest kara następująca po dokonaniu jakiegokolwiek złego czynu.

“Zbrodnia i kara” to nie tylko wybitne dzieło z zakresu filozofii i psychologii, ale przede wszystkim powieść wielobarwna, w której wartkość akcji doskonale zgrywa się z jej przesłaniem.